gruzja 2018

THE SYSTEM
OF FATHERS

TERMIN

12.10-21.10

Cena

Wielkość grupy

6-10 osób

Czas trwania

10 dni

Cena obejmuje

– noclegi w pensjonacie w Pankisi w pokojach 2- i 3-osobowych
– nocleg w pensjonacie w Horodzo w pokojach 2- i 3-osobowych
– nocleg w zabytkowej winiarni w Telavi w pokojach 2- i 3-osobowych
– hotel w Tbilisi
– transfery klimatyzowanym busem
– transport samochodem terenowym z napędem 4×4
– wyżywienie (śniadania i obiadokolacje)
– kąpiel w gruzińskich łaźniach w Tbilisi
– opiekę merytoryczną fotografa Radka Polaka www.radekpolak.com
– opiekę przewodników lokalnych w Pankisi
* ubezpieczenie KL – 50 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN

Cena nie obejmuje

– przelotu na trasie Warszawa–Tbilisi
– napiwków dla kierowcy, przewodników
– napojów
– dodatkowych atrakcji fakultatywnych, np. SPA w Telavi
– osobistych wydatków

RAMOWY PLAN WYJAZDU

12.10: Warszawa–Tbilisi
Spotkanie na lotnisku i wylot do Gruzji w późnych godzinach wieczornych
13.10: Tbilisi–Pankisi
14.10: Pankisi
15.10: Pankisi
16.10: Pankisi–Horodzo
17.10: Horodzo–Pankisi
18.10: Pankisi–Telavi
19.10: Telavi
20.10: Telavi–Mccheta–Tbilisi
21.10: Tbilisi–Warszawa

Powyższy plan jest programem ramowym. Kolejność poszczególnych wydarzeń może ulec zmianie.

Kochamy odkrywać świat i uczyć się go rozumieć w sposób niebanalny, z osobami które porwały nas swoją wrażliwością i niezwykłą miłością do miejsc, które są wyjątkowe z uwagi na swoją historię i ludzi którzy tam żyją w pełnej harmonii z naturą. Takim miejscem, w którym można zakochać się bez pamięci jest z pewnością Gruzja. A człowiekiem, który już kocha to miejsce bez pamięci i wie o nim wszystko, jest Radek Polak /www.radekpolak.com/.

Nie ma nic doskonalszego niż podróż do Gruzji właśnie z nim.
Zaręczamy Wam, że ten czas spędzony razem z nami, na zawsze pozostanie w Waszych sercach i pamięci.

GRUZJA 2018 – The System of Fathers

Tropami bohaterów książki Wojciecha Jagielskiego „Wszystkie wojny Lary”

Na północnych rubieżach Gruzji leży zapomniana, odcięta od reszty kraju geograficznie i kulturowo, tajemnicza dolina Pankisi. W niej zaś do dzisiejszego dnia, mieszkają bohaterowie głośnej książki Wojciecha Jagielskiego „Wszystkie wojny Lary”. Ich tropami zabierzemy Was w podróż do lasów i wiosek położonych nad rwącą rzeką Alazani, której nazwę Polacy znają z etykiet słynnych gruzińskich win.
To wyjątkowe miejsce, tak mocno związane z islamem, zamieszkuje trudno dostępna społeczność Kistów (gruzińskich Czeczenów), którzy od wielu lat są znani jako nieustępliwi wojownicy. Jako jedni z niewielu, będziemy mieli okazję uczestniczyć w codziennym życiu tych niecodziennych ludzi. Będziemy przyglądać się ich zwykłemu życiu, oglądać zwykłą pracę pasterzy żyjących w pobliskich górach, korzystając ze słynnej gruzińskiej gościnności będziemy zaglądać pod niejedną strzechę, aby pod czujnym okiem naszego fotografa, Radka Polaka, dokumentować to przenikanie w zamkniętą społeczność starając się zrobić z tego, wyjątkowy projekt fotograficzny i sportretować bohaterów opisywanych przez Jagielskiego, historii.
Po kilku dniach intensywnej pracy nad zdjęciami w terenie i po warsztatach z edycji i obróbki zdjęć, które na miejscu poprowadzi Radek Polak, udamy się na w pełni zasłużony odpoczynek do słynącej z bogatej tradycji winiarskiej Telavi. Tam poza magią pobytu w tym historycznym regionie będziemy mogli na miejscowym targu przyjrzeć się z bliska, jak wygląda gruzińska codzienność. Zajrzymy również do pracowni ceramicznej, gdzie sportretujemy pracę miejscowego artysty-ceramika. Będzie też czas, żeby nauczyć się gotować gruzińskie przysmaki!
Podróż niespiesznym tempem i wejście w klimat kraju, do którego zamierzamy się wybrać, będą priorytetami naszej podróży. Nie będziemy więc zwiedzać, a raczej obserwować. Pobieżne kontakty z tubylcami zamienimy na próbę nawiązania z nimi prawdziwie przyjacielskich relacji. Dzięki temu nasze poszukiwanie obrazów i niezwykłych kadrów stanie się przygodą, która na długo pozostanie we wspomnieniach. Dodatkowym atutem naszego wyjazdu, jest fakt że każdego dnia, każdy uczestnik warsztatów będzie miał okazję odbyć osobistą konsultację z Radkiem.

„Lara nigdy nie myślała, że mogłaby żyć poza doliną. Miała tu wszystko, czego potrzebowała. Wszystko jej się tu podobało, wszystko było na swoim miejscu, niczego nie chciała zmieniać.”

12 października

Spotkamy się na lotnisku w Warszawie. W późnych godzinach nocnych przelecimy do Tbilisi.

13 października

Z lotniska odbierze nas bus, którym pojedziemy od razu do Pankisi, gdzie czekać na nas będzie tytułowa bohaterka książki „Wszystkie wojny Lary” Wojciecha Jagielskiego. Kiedy odpoczniemy w jej gościnnym domu, spotkamy pozostałych bohaterów opowieści Jagielskiego, którzy podczas naszego pobytu w Pankisi postarają się nam pokazać codzienność tej doliny.

14 października

Ideą naszego wyjazdu jest wejście w relacje z mieszkańcami Pankisi, dlatego właśnie do roli naszych przewodników, zaprosiliśmy miejscową młodzież. W ten sposób, każdy z uczestników wyjazdu będzie miał niezwykłą okazję nawiązać ludzką relację bezpośrednio ze swoim przewodnikiem. To właśnie ten przewodnik zaprosi go do swojej codzienności, dając w ten sposób fotograficzny temat.
Nasz kolejny dzień tym razem zakończymy wspólną biesiadą nad rzeką Alazani, w trakcie której posmakujemy tutejszych specjałów, ale i spróbujemy zgłębić muzyczną tradycję słynnego śpiewu polifonicznego charakterystycznego dla regionu.

„Lara lubiła słuchać legendy o zbłąkanych pasterzach, ponieważ była ona potwierdzeniem wszystkiego, w co wierzyła, i obietnicą wszystkiego, czego pragnęła. Dolina była jej domem i przeznaczeniem, tu miała żyć i tu się miały spełnić jej wszystkie marzenia.”

15 października

Kolejnego dnia naszego pobytu w dolinie, będziemy wraz z przewodnikami odkrywać uroki okolic wioski. W poszukiwaniu najlepszych kadrów zapuścimy się na pankiskie bezdroża, żeby w końcu dotrzeć do wodospadu, gdzie lokalna młodzież w upalne dni lubi biesiadować i wspólnie spędzać czas.

16 października

Z doliny ruszymy w góry, aby podpatrywać codzienne, poruszające w swojej prostocie życie kistyńskich pasterzy. Noc spędzimy w XIX-wiecznej osadzie Horodzo w pasterskiej chacie, a przy wieczornym ognisku będziemy mieli szansę usłyszeć niejedną historię, a nawet skosztować upieczonego na ogniu barana.

17 października

Po przedpołudniowych sesjach wrócimy, tym razem już o własnych siłach (dla mniej zaprawionych piechurów opcja powrotu samochodem 4x4), w doliny, gdzie pożegnamy się z naszymi gospodarzami i przewodnikami, a następnie przejedziemy do Telavi.

„Kiedy straciłam męża, a potem zginęli obaj bracia, myślałam, że wojna to męska sprawa i kobietom nic do tego. Ale synów oddawać już nie chciałam…”

18 października

Telavi to znana z produkcji słynnego gruzińskiego wina osada, w której spędzimy kolejne dwa dni naszej podróży. Pierwszy dzień urozmaicą nam zdjęcia na miejscowym targu oraz w rodzinnym zakładzie ceramicznym wyrobu kvevri. Po intensywnej pracy przed południem wieczór spędzimy w winiarni na degustacji wina (dla chętnych możliwość wykupienia zabiegów w lokalnych SPA).

19 października

Kolejny dzień to kolejny warsztat, tym razem fotografii kulinarnej . Wspólnie z miejscowym kucharzem będziemy przygotowywać obiad, ucząc się tajników kuchni gruzińskiej żeby potem poczuć jej smak na naszym podniebieniu a pod czujnym okiem Radka, uwiecznić nasze dzieło podczas sesji fotograficznej.

20 października

O poranku ruszymy do Mcchety – pierwszej stolicy Gruzji – gdzie czeka nas krótki postój, w trakcie którego nie omieszkamy pochodzić krętymi uliczkami malowniczej historycznej części miasteczka.

W drodze do Tibilisi, zatrzymamy się w słynnej gruzińskiej restauracji na obiad i na kolejną sesję fotografii kulinarnej. Tym razem będziemy podglądać naszymi obiektywami pracę kucharzy.

Popołudnie spędzimy natomiast w Tbilisi, gdzie oprócz czasu na sesję street photo, będziemy mieli okazję zrobić ostatnie pamiątkowe zakupy oraz zakosztować relaksu w słynnych gruzińskich baniach.

Cudownie zrelaksowani spotkamy się wieczorem w klimatycznej restauracji, na pożegnalnej kolacji.

21 października

W nocy czeka nas odprawa i lot powrotny. Pełni wrażeń z nadzieją, że to dopiero początek gruzińskiej przygody, nad ranem wylądujemy na warszawskim lotnisku.

„Marzenia są nie po to, żeby się spełniały, bo wtedy zaraz umierają. Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestawało się chcieć żyć.”

(cytaty pochodzą z książki Wojciecha Jagielskiego „Wszystkie wojny Lary” )

RADEK POLAK

Urodzony w 1975 roku. Fotograf, absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej poznańskiej ASP. Wystawiał m.in. w Centrum Georges Pompidou w Paryżu, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie czy podczas Biennale Fotografii w Poznaniu. Portretuje osobistości sztuki i show-biznesu dla „Twojego Stylu”, „Elle”, „Vivy!” , „Gali”, „Przekroju”. Przed jego obiektywem stawali min. Władysław Bartoszewski, Wojciech Pszoniak, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn , Ingolf Wunder, Rafał Olejniczak, Krystyna Sienkiewicz, Janusz Gajos, Kazimierz Kutz, Ewan McGregor, Patrick Swayze i wielu innych.  Zrealizował kampanie reklamowe dla międzynarodowych jak i polski marek min. SAMSUNG, SHOWMAX, TMOBILE, ING BANK, BZWBK, PEUGOT, KAUFLAND, CASTORAMA, DBBANK,  BRW. LOT Polskie Linie Lotnicze i wielu innych. Otrzymał nagrodę w konkursie GrandFront  za najlepszą okładkę pisma lifestyle’owego. Była to okładka „Machiny” z Januszem Palikotem. Nagrodzony min honorowym wyróżnieniem International Photography Awards. W 2015 wydał książkę o Gruzji pt. „Gruziński Smak”.
Jako dokumentalista pracuje głownie w Gruzji , zajmuje się portretowaniem małych społeczności oraz tematem męskiej tożsamości.
Więcej o Radku na stronie: www.radekpolak.com

WOJCIEH JAGIELSKI

„WSZYSTKIE WOJNY LARY”

Opowieści słuchamy z ust Lary. Jej synowie, gruzińscy Czeczeni, ruszają do Polski. Tutaj Szamil i Raszid zostają Europejczykami. Potem wyjeżdżają dalej na Zachód, gdzie zakładają rodziny. Po latach europejski raj zaczyna ich jednak przerażać obcością i duchową pustką. Wciąga ich święta wojna – wojna o wartości ich zdaniem największe. Tak trafiają do Syrii…
Lara wciąż walczy o to, by wrócili do domu.
(więcej o książce: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,6648,Wszystkie-wojny-Lary)

VAHO BABUNASHVILI, RADEK POLAK

„GRUZIŃSKI SMAK”

Ta książka zaczęła się od pewnego spotkania. Można powiedzieć, że jest efektem przyjaźni i znajomości, jak wszystko w Gruzji, stolicy światowego nepotyzmu. Gruziński smak to książka reportersko-kulinarna, dzięki której można poznać Gruzję od środka, popatrzeć oczami jej mieszkańców oraz dwojga podróżujących po niej artystów. Książka, w której można znaleźć przepisy na przepyszne dania oraz opisy miejsc, do których nie trafilibyście z przewodnika. Wreszcie to książka o ludziach, ich unikalnym guście i o ich talerzach, tak bardzo zróżnicowanych, jak ten naród.
(więcej o książce: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,28009,Gruzinski-smak )