gruzja 2019

THE SYSTEM
OF FATHERS

TERMIN

15-24.08.2019

Cena

6700 + Vat23%

Wielkość grupy

6-10 osób

Czas trwania

10 dni

Cena obejmuje

– noclegi w pensjonacie w Pankisi w pokojach 2- i 3-osobowych
– nocleg w pensjonacie w Horodzo w pokojach 2- i 3-osobowych
– nocleg w zabytkowej winiarni w Telavi w pokojach 2- i 3-osobowych
– hotel w Tbilisi
– transfery klimatyzowanym busem
– transport samochodem terenowym z napędem 4×4
– wyżywienie (śniadania i obiadokolacje)
– 6 plenerów fotograficznych
– 2 sesje fotografii kulinarnej
– bieżące konsultacje i omawianie wykonanych zdjęć, połączone z ich edycją
– opiekę merytoryczną fotografa Radka Polaka www.radekpolak.com
– opiekę przewodników lokalnych w Pankisi

* ubezpieczenie KL – 50 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN

Cena nie obejmuje

– przelotu na trasie Warszawa–Tbilisi
– napiwków dla kierowcy, przewodników
– kosztu wizy turystycznej (pomagamy przy załatwianiu wizy)
– napojów
– dodatkowych atrakcji fakultatywnych, np. SPA w Telavi
– osobistych wydatków

RAMOWY PLAN WYJAZDU

15.08: Warszawa–Tbilisi
Spotkanie na lotnisku i wylot do Gruzji w późnych godzinach wieczornych
16.08: Tbilisi–Pankisi
17.08: Pankisi
18.08: Pankisi
19.08: Pankisi–Horodzo
20.08: Horodzo–Pankisi
21.08: Pankisi–Telavi
22.08: Telavi
23.08: Telavi–Mccheta–Tbilisi
24.08: Tbilisi–Warszawa

Powyższy plan jest programem ramowym. Kolejność poszczególnych wydarzeń może ulec zmianie.

Kochamy odkrywać świat i uczyć się go rozumieć w sposób niebanalny, z osobami które porwały nas swoją wrażliwością i niezwykłą miłością do miejsc, które są wyjątkowe z uwagi na swoją historię i ludzi którzy tam żyją w pełnej harmonii z naturą. Takim miejscem, w którym można zakochać się bez pamięci jest z pewnością Gruzja. A człowiekiem, który już kocha to miejsce bez pamięci i wie o nim wszystko, jest Radek Polak /www.radekpolak.com/.

Nie ma nic doskonalszego niż podróż do Gruzji właśnie z nim.
Zaręczamy Wam, że ten czas spędzony razem z nami, na zawsze pozostanie w Waszych sercach i pamięci.

GRUZJA 2018 – The System of Fathers

Tropami bohaterów książki Wojciecha Jagielskiego „Wszystkie wojny Lary”

Na północnych rubieżach Gruzji leży zapomniana, odcięta od reszty kraju geograficznie i kulturowo, tajemnicza dolina Pankisi. W niej zaś do dzisiejszego dnia, mieszkają bohaterowie głośnej książki Wojciecha Jagielskiego „Wszystkie wojny Lary”. Ich tropami zabierzemy Was w podróż do lasów i wiosek położonych nad rwącą rzeką Alazani, której nazwę Polacy znają z etykiet słynnych gruzińskich win.
To wyjątkowe miejsce, tak mocno związane z islamem, zamieszkuje trudno dostępna społeczność Kistów (gruzińskich Czeczenów), którzy od wielu lat są znani jako nieustępliwi wojownicy. Jako jedni z niewielu, będziemy mieli okazję uczestniczyć w codziennym życiu tych niecodziennych ludzi. Będziemy przyglądać się ich zwykłemu życiu, oglądać zwykłą pracę pasterzy żyjących w pobliskich górach, korzystając ze słynnej gruzińskiej gościnności będziemy zaglądać pod niejedną strzechę, aby pod czujnym okiem naszego fotografa, Radka Polaka, dokumentować to przenikanie w zamkniętą społeczność starając się zrobić z tego, wyjątkowy projekt fotograficzny i sportretować bohaterów opisywanych przez Jagielskiego, historii.
Po kilku dniach intensywnej pracy nad zdjęciami w terenie i po warsztatach z edycji i obróbki zdjęć, które na miejscu poprowadzi Radek Polak, udamy się na w pełni zasłużony odpoczynek do słynącej z bogatej tradycji winiarskiej Telavi. Tam poza magią pobytu w tym historycznym regionie będziemy mogli na miejscowym targu przyjrzeć się z bliska, jak wygląda gruzińska codzienność. Zajrzymy również do pracowni ceramicznej, gdzie sportretujemy pracę miejscowego artysty-ceramika. Będzie też czas, żeby nauczyć się gotować gruzińskie przysmaki!
Podróż niespiesznym tempem i wejście w klimat kraju, do którego zamierzamy się wybrać, będą priorytetami naszej podróży. Nie będziemy więc zwiedzać, a raczej obserwować. Pobieżne kontakty z tubylcami zamienimy na próbę nawiązania z nimi prawdziwie przyjacielskich relacji. Dzięki temu nasze poszukiwanie obrazów i niezwykłych kadrów stanie się przygodą, która na długo pozostanie we wspomnieniach. Dodatkowym atutem naszego wyjazdu, jest fakt że każdego dnia, każdy uczestnik warsztatów będzie miał okazję odbyć osobistą konsultację z Radkiem.

„Lara nigdy nie myślała, że mogłaby żyć poza doliną. Miała tu wszystko, czego potrzebowała. Wszystko jej się tu podobało, wszystko było na swoim miejscu, niczego nie chciała zmieniać.”

15 sierpnia

Późnym wieczorem spotkamy się na lotnisku w Warszawie, skąd polecimy do Tbilisi.

16 sierpnia

Z lotniska pojedziemy wynajętym busem do Pankisi, gdzie spotkamy się z tytułową bohaterką książki Wojciecha Jagielskiego – „Wszystkie wojny Lary”. Tytułowa Lara będzie naszą gospodynią przez kolejne dni. Po zakwaterowaniu i odpoczynku po podróży, spotkamy pozostałych bohaterów opowieści Jagielskiego, którzy przez kolejne dni pokażą nam codzienność doliny.

17 sierpnia

Ideą tego wyjazdu jest wejście w relacje z mieszkańcami Pankisi, dlatego każdy z uczestników będzie miał osobistego przewodnika, w rolę którego wcieli się miejscowa młodzież. To stworzy możliwość bezpośredniej obserwacji życia codziennego mieszkańców i jednocześnie da nam niezwykły temat przewodni dla fotografii.
Ten dzień pobytu w Pankisi, zakończymy wspólną biesiadą nad rzeką Alazani, w trakcie której posmakujemy tutejszych specjałów oraz spróbujemy zgłębić muzyczną tradycję słynnego śpiewu polifonicznego, tak charakterystycznego dla tego regionu Gruzji.

18 sierpnia

Kolejnego dnia naszego pobytu w dolinie, wraz z przewodnikami będziemy delektować się naturalnym pięknem okolicznej przyrody. W poszukiwaniu najlepszych kadrów zapuścimy się na bezdroża Pankisi, żeby w końcu dotrzeć do wodospadu, gdzie lokalna młodzież w upalne dni lubi wspólnie spędzać czas. Będzie to dla nas szansa na kolejny, interesujący plener fotograficzny przy merytorycznym wsparciu Radka Polaka.

19 sierpnia

Z doliny ruszymy w góry, aby podpatrywać codzienne, poruszające w swojej prostocie życie kistyńskich pasterzy. Noc spędzimy w XIX-wiecznej osadzie Horodzo w pasterskiej chacie, a przy wieczornym ognisku będziemy mieli szansę usłyszeć niejedną historię, a nawet skosztować upieczonego na ogniu barana.

20 sierpnia

Po przedpołudniowych sesjach w górach, wrócimy do Pankisi, żeby pożegnać się z naszą gospodynią, przewodnikami i wyruszyć do Telavi, gdzie spędzimy czas na fotografii, degustacji specjałów miejscowej kuchni okraszonej słynnym gruzińskim winem.

21 sierpnia

Telavi to znana z produkcji słynnego gruzińskiego wina osada, w której spędzimy kolejne dwa dni naszej podróży. Pierwszy dzień urozmaicą nam zdjęcia na miejscowym targu oraz w rodzinnym zakładzie ceramicznym specjalizującym się w wyrobie kvevri. Po intensywnej pracy przed południem wieczór spędzimy w winiarni na degustacji wina (dla chętnych możliwość wykupienia zabiegów w lokalnych SPA).

22 sierpnia

Kolejny dzień to kolejny warsztat, tym razem fotografii kulinarnej . Wspólnie z miejscowym kucharzem będziemy przygotowywać obiad, ucząc się tajników kuchni gruzińskiej, żeby potem poczuć jej smak na naszym podniebieniu, a pod czujnym okiem Radka, uwiecznić nasze dzieło podczas sesji fotograficznej.

23 sierpnia

O poranku ruszymy do Mcchety – pierwszej stolicy Gruzji – gdzie czeka nas krótki postój, w trakcie którego nie omieszkamy pochodzić krętymi uliczkami malowniczej historycznej części miasteczka. W drodze do Tibilisi, zatrzymamy się w tradycyjnej gruzińskiej restauracji na obiad oraz na kolejną sesję fotografii kulinarnej. Tym razem będziemy fotografować pracę kucharzy przy wyrabianiu słynnych, gruzińskich chinkali.

Popołudnie natomiast spędzimy w Tbilisi, gdzie oprócz czasu na sesję street photo, będziemy mieli okazję zrobić ostatnie pamiątkowe zakupy i zrelaksować się w siarkowych wodach zabytkowej łaźni czyli w gruzińskich baniach. Dzień zakończymy pożegnalną kolacją w klimatycznej restauracji Tbilisi.

24 sierpnia

W nocy czeka nas odprawa i lot powrotny. Pełni wrażeń z nadzieją, że to dopiero początek gruzińskiej przygody, nad ranem wylądujemy na warszawskim lotnisku.

„Marzenia są nie po to, żeby się spełniały, bo wtedy zaraz umierają. Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestawało się chcieć żyć.”
(cytaty pochodzą z książki Wojciecha Jagielskiego „Wszystkie wojny Lary” )

RADEK POLAK

Urodzony w 1975 roku. Fotograf, absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej poznańskiej ASP. Wystawiał m.in. w Centrum Georges Pompidou w Paryżu, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie czy podczas Biennale Fotografii w Poznaniu. Portretuje osobistości sztuki i show-biznesu dla „Twojego Stylu”, „Elle”, „Vivy!” , „Gali”, „Przekroju”. Przed jego obiektywem stawali min. Władysław Bartoszewski, Wojciech Pszoniak, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn , Ingolf Wunder, Rafał Olejniczak, Krystyna Sienkiewicz, Janusz Gajos, Kazimierz Kutz, Ewan McGregor, Patrick Swayze i wielu innych.  Zrealizował kampanie reklamowe dla międzynarodowych jak i polski marek min. SAMSUNG, SHOWMAX, TMOBILE, ING BANK, BZWBK, PEUGOT, KAUFLAND, CASTORAMA, DBBANK,  BRW. LOT Polskie Linie Lotnicze i wielu innych. Otrzymał nagrodę w konkursie GrandFront  za najlepszą okładkę pisma lifestyle’owego. Była to okładka „Machiny” z Januszem Palikotem. Nagrodzony min honorowym wyróżnieniem International Photography Awards. W 2015 wydał książkę o Gruzji pt. „Gruziński Smak”.
Jako dokumentalista pracuje głownie w Gruzji , zajmuje się portretowaniem małych społeczności oraz tematem męskiej tożsamości.
Więcej o Radku na stronie: www.radekpolak.com

WOJCIEH JAGIELSKI

„WSZYSTKIE WOJNY LARY”

Opowieści słuchamy z ust Lary. Jej synowie, gruzińscy Czeczeni, ruszają do Polski. Tutaj Szamil i Raszid zostają Europejczykami. Potem wyjeżdżają dalej na Zachód, gdzie zakładają rodziny. Po latach europejski raj zaczyna ich jednak przerażać obcością i duchową pustką. Wciąga ich święta wojna – wojna o wartości ich zdaniem największe. Tak trafiają do Syrii…
Lara wciąż walczy o to, by wrócili do domu.
(więcej o książce: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,6648,Wszystkie-wojny-Lary)

VAHO BABUNASHVILI, RADEK POLAK

„GRUZIŃSKI SMAK”

Ta książka zaczęła się od pewnego spotkania. Można powiedzieć, że jest efektem przyjaźni i znajomości, jak wszystko w Gruzji, stolicy światowego nepotyzmu. Gruziński smak to książka reportersko-kulinarna, dzięki której można poznać Gruzję od środka, popatrzeć oczami jej mieszkańców oraz dwojga podróżujących po niej artystów. Książka, w której można znaleźć przepisy na przepyszne dania oraz opisy miejsc, do których nie trafilibyście z przewodnika. Wreszcie to książka o ludziach, ich unikalnym guście i o ich talerzach, tak bardzo zróżnicowanych, jak ten naród.
(więcej o książce: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,28009,Gruzinski-smak )

WIZA

Wszyscy obywatele Polscy, bez względu na cel przyjazdu do Gruzji, mogą wjechać do Gruzji po dniu 8 czerwca 2015 r. w ruchu bezwizowym oraz przebywać tu do 365 dni. W tym okresie muszą opuścić terytorium Gruzji, przy czym kolejny wjazd rozpoczyna nowy okres 365 dni w ruchu bezwizowym. Obywatele Polscy mogą przekraczać granicę zarówno na paszporcie jak i dowodzie osobistym. Nie podlegają również po przyjeździe do Gruzji obowiązkowi meldunkowemu. Ambasada RP w Tbilisi zwraca także uwagę, że zgodnie z gruzińskim prawem wjazd do Gruzji z terytorium Federacji Rosyjskiej przez separatystyczny region Abchazji i Region Cchinwali (Osetia Południowa) jest zabroniony. Jednocześnie ze względu na bezpieczeństwo stanowczo odradzamy przekraczanie linii administracyjnych terytoriów separatystycznych przez cudzoziemców od strony Gruzji, tj. z obszarów kontrolowanych przez władze gruzińskie.

UBEZPIECZENIE

Polisy ubezpieczeniowe uznawane są zgodnie z przyjętymi na świecie zasadami. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.

WALUTA

Obowiązującą walutą w Gruzji jest lari (GEL)
1 GEL to około 1,50 PLN

W kantorach nie ma możliwości wymiany polskiej waluty na gruzińskie lari. Najczęściej wymieniane waluty to euro i dolar. Nie ma natomiast problemu pobrania gotówki w miejscowej walucie, w  bankomatach. Trzeba jednak pamiętać, żeby lepiej zabezpieczyć się wcześniej w gotówkę,  ponieważ w małych miejscowościach dostęp do kantorów czy bankomatów, jest utrudniony.