Indie 2019

INDIE – PORTRET WŁASNY

TERMIN

15-24.03.2019

Cena

7200 (+ Vat23%)

Wielkość grupy

6-10 osób

Czas trwania

10 dni

Cena obejmuje

Cena obejmuje:

– merytoryczna opieka fotografa Radka Polaka /www.radekpolak.com /
– 7 plenerów fotograficznych pod opieką merytoryczną fotografa
– codzienna selekcja i omówienia fotografii uczestników
– udział w Holi – festiwalu kolorów
– zwiedzanie wraz z przewodnikiem najważniejszych miejsc w Delhi, Mathura i Virndavan
– noclegi w hotelach ****  w pokojach 2 osobowych ( pok. 1 os. za dodatkową dopłatą)
– wyżywienie w hotelu ( śniadania, obiadokolacje)
– transport lokalny wynajętym busem z klimatyzacją
– opiekę lokalnego przewodnika przez cały czas pobytu

* ubezpieczenie KL – 50 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN

Cena nie obejmuje

– biletów lotniczych (na życzenie możemy pomóc przy ich zakupie)
– wizy indyjskiej ( na życzenie możemy pomoc przy jej załatwianiu)
– biletów wstępu do obiektów muzealnych
– osobistych wydatków oraz innych atrakcji spoza programu

RAMOWY PLAN WYJAZDU

15.03. – Warszawa/Delhi
16-18.03 – Delhi
19-22.03 – Delhi/Mathura/Vindavan/Delhi
22-23.03 – Delhi
24.03 – Delhi/Warszawa

Powyższy plan jest programem ramowym. Kolejność poszczególnych wydarzeń może ulec zmianie.

„Nie ma jednego hinduizmu, jednych Indii. Jest wielość pozbawiona najwyższej reguły”
Paulina Wilk „Lalki w ogniu”

INDIE 2019 – PORTRET WŁASNY

Indie to kraj wyjątkowy. Pełen odcieni i kontrastów. Od uwodzącej palety barw do odrażającej szarości. Miejsce przepełnione chaosem i wszechobecną mistyką. Miejsce gdzie zapach kadzideł, egzotycznych przypraw, nieustannych dźwięków klaksonów i modlitewnych nawoływań mnichów, staje się jedyną w swoim rodzaju, melodią dla naszych zmysłów.
Zrozumiałe więc, że kryją się tutaj niezwykłe ludzkie historie, dramaty, radości, marzenia, o których najpiękniej opowiada się fotografią. Od festiwalu Holi w Mathura, mieście gdzie urrodził się Krishna, poprzez Dhobi Ghat, poranne ulice miasta, do akademii indyjskiego wrestlingu z długoletnią tradycją w Delhi. Codzienne plenery fotograficzne i wieczorna selekcja zdjęć pod czujnym okiem naszego Fotografa – Radka Polaka.
Natomiast naszym gospodarzem i przewodnikiem, będzie Rakesh Ranjan – potomek Yadav (do których należał sam bóg Krishna), pasjonat podróży, fotografii, indyjskiej kuchni oraz właściciel nieograniczonych pokladów pozytywnej energii i życzliwości.

15 marca

Spotkanie na lotnisku w Warszawie. W godzinach przedpołudniowych przelot do Delhi .
Około północy, transfer busem z Lotniska do hotelu w Delhi
Zakwaterowanie i odpoczynek.

16 marca

Po śniadaniu w hotelu,  wspólnie z naszym hostem zwiedzanie najważniejszych miejsc w Delhi.

–  Red Fort /Old Delhi – kompleks budowli fortecznych, wpisany na listę UNESCO
–  Indian War Memorial Museum /Red Fort w Old Delhi
–  Świątynia Lotosu – największa świątynia bahaistyczna w Indiach / New Delhi
Brama Indii – postawiona w hołdzie poległym indyjskim żołnierzom / New Delhi
Akshardham – hinduistyczny kompleks świątynny na wschodnim brzegu rzeki Jamuny / New Delhi

Wieczorem powrót do hotelu. Po kolacji część dydaktyczna wyjazdu.

Spotkanie z Radkiem Polakiem i przygotowanie merytoryczne do planowej sesji fotograficznej w akademii wrestlingu. Omówienie najważniejszych punktów sesji oraz przygotowanie techniczne sprzętu fotograficznego

17 marca

Po śniadaniu przejazd busem do akademii wrestlingu (Kusthi) – Capt. Chandroop Vaidic vyayamshala, miejsca pleneru fotograficznego podczas którego będzie możliwość obejrzenia pokazu tradycyjnych zapasów oraz metod treningowych. Pod kierunkiem Radka, będzie można wykonać wiele interesujących fotografii, stanowiących inspirację do portretu czy reportażu z tego niezwykłego miejsca, które jest jedną z najstarszych Akademii Wrestlingu w Indiach i ma na swoim koncie wiele sportowych sukcesów, w tym również na skalę międzynarodową. Nauczymy się również jak w świadomy sposób używać oświetlenia studyjnego w plenerze.

Więcej o tym miejscu można dowiedzieć się na stronie: www.captchandroopakhara.com

Po zakończonej sesji fotograficznej powrót do hotelu na krótki relaks i kolację.

Po kolacji, dla chętnych spacer po wieczornych ulicach Delhi a po powrocie, selekcja i omówienie wybranych zdjęć z pleneru fotograficznego w kusthi. Następnie przygotowanie sprzętu i wyznaczenie zadań fotograficznych ma kolejny dzień. Wszystko oczywiście przy dydaktycznym i merytorycznym wsparciu Radka.

18 marca

Po śniadaniu przejazd busem do Kusthi, na dalszy ciąg pleneru fotograficznego w samej akademii jak i na ulicach najbliższej okolicy akademii. Po południu powrót do hotelu, czas wolny oraz selekcja fotografii na wieczorne omówienie sesji. Po kolacji, spotkanie dydaktyczne z Radkiem Polakiem, omówienie wykonanych fotografii i wyznaczenie planów fotograficznych na kolejne dni.

Fot. Mirka Misiewicz

19 marca

Warto zapamiętać:  Zanim zdecydujesz się wziąć udział  w Holi, pamiętaj o ubraniu się w rzeczy, które możesz pobrudzić kolorowym proszkiem podczas celebrowania Holi i nie masz nic przeciwko temu! Zabezpiecz też odpowiednio swój sprzęt fotograficzny. W innym przypadku musisz zachować stosowną odległość i obserwować i fotografować całą zabawę z dystansu.

Po śniadaniu, wyjazd wynajętym busem z Delhi do Mathura, gdzie  odbędzie kolejny plener fotograficzny, tym razem na ulicach miasta podczas Holi czyli festiwalu kolorów

Po zakwaterowaniu w hotelu i krótkim odpoczynku, zwiedzimy:
Krishna Janam Bhoomi – miejsce urodzenia Kryszny / Mathura
Gokulam – miejsce, w którym Kryszna spędził swoje dzieciństwo / Mathura
Świątynia Miłości / Vrindawan

Po powrocie do hotelu, kolacja i spotkanie z Radkiem w celu omówienia planu fotograficznego na dzień następny.

fot. Mirka Misiewicz

20 marca

Po śniadaniu w hotelu, plener fotograficzny w Vrindawan

Holi na ulicach miasta

  • Świątynia Banke Bihari
  • Ceremonia spalenia wizerunku Holiki, diabła

Wieczorem codzienne spotkanie dydaktyczne z Radkiem Polakiem, omówienie wykonanych fotografii i wyznaczenie planów fotograficznych na kolejne dni.

Fot. Mirka Misiewicz

21 marca

Po śniadaniu w hotelu, plener fotograficzny w Mathura.

– holi na ulicach miasta
– Świątynia Dwarkadheesh
– śpiewy i taniec przy tradycyjnej muzyce na ulicach miasta

Na zakończenie dnia spotkanie dydaktyczne z Radkiem Polakiem i  omówienie wykonanych fotografii.

Fot. Mirka Misiewicz

22 marca

Po śniadaniu w hotelu, powrót wynajętym busem do Delhi , po krótkim odpoczynku kolejny plener fotograficzny. Tym razem dhobi ghat na brzegami rzeki Yamuna.

Wieczorem pożegnalna kolacja oraz projekcja foto slideshow  złożony z wybranych fotografii każdego z uczestników wyjazdu, połączony z podsumowaniem merytorycznym Radka Polaka.

23 marca

Ten ostatni dzień pobytu w Indiach i ostatni plener fotograficzny. Tym razem na ulicach Delhi o wschodzie słońca, kiedy miasto budzi się do życia, kiedy na ulicach budzi się prawdziwe oblicze Indii i zaczyna codzienne życie hindusów.

Po powrocie do hotelu śniadanie i czas wolny. Dla chętnych, ostatnie  zakupy w Old Delhi, na tamtejszym targu indyjskich przypraw i rękodzieła.

Dzień zakończy kolacja w hotelu i transfer na lotnisko w Delhi.

24 marca

W godzinach nocnych  lot powrotny do Warszawy.

RADEK POLAK

Urodzony w 1975 roku. Fotograf, absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej poznańskiej ASP. Wystawiał m.in. w Centrum Georges Pompidou w Paryżu, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie czy podczas Biennale Fotografii w Poznaniu. Portretuje osobistości sztuki i show-biznesu dla „Twojego Stylu”, „Elle”, „Vivy!” , „Gali”, „Przekroju”. Przed jego obiektywem stawali min. Władysław Bartoszewski, Wojciech Pszoniak, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn , Ingolf Wunder, Rafał Olejniczak, Krystyna Sienkiewicz, Janusz Gajos, Kazimierz Kutz, Ewan McGregor, Patrick Swayze i wielu innych.  Zrealizował kampanie reklamowe dla międzynarodowych jak i polski marek min. SAMSUNG, SHOWMAX, TMOBILE, ING BANK, BZWBK, PEUGOT, KAUFLAND, CASTORAMA, DBBANK,  BRW. LOT Polskie Linie Lotnicze i wielu innych. Otrzymał nagrodę w konkursie GrandFront  za najlepszą okładkę pisma lifestyle’owego. Była to okładka „Machiny” z Januszem Palikotem. Nagrodzony min honorowym wyróżnieniem International Photography Awards. W 2015 wydał książkę o Gruzji pt. „Gruziński Smak”.
Jako dokumentalista pracuje głownie w Gruzji , zajmuje się portretowaniem małych społeczności oraz tematem męskiej tożsamości.
Więcej o Radku na stronie: www.radekpolak.com

INFORMACJE PRAKTYCZNE

W miastach nie ma problemu z dostępem do internetu, warto jednak zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM, ponieważ roaming jest bardzo drogi. Wodę należy pić tylko i wyłącznie z butelki, uważać trzeba także na jedzenie niewiadomego pochodzenia sprzedawane na ulicy. W bagażu rejestrowanym nie wolno przewozić wszelkich urządzeń elektronicznych, power banków itp. Sprzęt fotograficzny i elektroniczny można przewieźć tylko w bagażu podręcznym.

Waluta: Rupia  (INR), 100 INR= 5,30 PLN; karty płatnicze obsługiwane w indyjskich bankomatach: Visa, MasterCard.

Zalecane szczepienia: dur brzuszny, WZW A+B, wścieklizna

Wiza: cena za turystyczną wizę do Indii to ok 260 zł. Dla zabieganych polecamy pomoc w uzyskaniu wizy przez www.aina.pl ; od sierpnia 2015 roku Polacy mogą ubiegać się o wizę (e-Tourist Visa). Tym oto sposobem wszystko można załatwić poprzez internet.

Ubezpieczenie: Bezwzględnie zalecamy posiadanie ubezpieczenia turystycznego na kwotę co najmniej 30.000 euro pokrywającego koszty leczenia oraz transport chorego do Polski.

Delhi – stolica Indii, położona w ich północnej części, nad rzeką Jamuną. Trzecia aglomeracja świata o ponad 26 milionach mieszkańców, Delhi liczy ponad 5 tysięcy lat i wspólnie z Damaszkiem uznawane jest za najstarsze istniejące miasto na świecie. Mówi się, że w tym czasie zostało zniszczone i odbudowane 11 razy.

Old Delhi – stara część Delhi, wybudowana w czasach mogolskich, zwane jest też Szahdżahanabadem. Dzisiaj stanowi centrum delijskich muzułmanów,

Mathura nieduże miasto, położone 150 km od Delhi,  słynące z tego, że właśnie tu podobno urodził się sam Lord Kriszna. Dla upamiętnienia tego faktu zbudowano tu dużą i piękną świątynię, która nawiedzana jest nieustannie przez tłumy wyznawców Kriszny.

Virndavan – małe miasteczko, w okolicy którego, jak głosi legenda, Lord Kriszna spędził swoje dzieciństwo i młodość. Miejsce ma wyjątkowo przyjemny klimat i znajduje się tu wiele bardzo interesujących świątyń.

PRZYDATNE LINKI

Indie: https://vimeo.com/158995105
Delhi: https://www.youtube.com/watch?v=cj_I1JIaM14
Dhobi Ghat w Delhi nad rzeką: https://www.youtube.com/watch?v=5J6m2ZhHTic
Holi w Mathura: https://www.youtube.com/watch?v=zI5OUv3m8Rk
Holi w Vrindhawan: https://www.youtube.com/watch?v=n1Wh9_kOeK4
Akademia wrestlingu w Delhi: https://www.youtube.com/watch?v=-yothjcG-CM