Polska Egzotyczna

SABANTUJ

TERMIN

31.07-2.08

Cena

1200 zł

Wielkość grupy

6-10 osób

Czas trwania

3 dni

Cena obejmuje

– wykłady fotografa Radka Polaka

– warsztaty fotografii reportażowej

– warsztaty fotografii wielkoformatowej, po warsztatach każdy uczestnik otrzyma skany naświetlonych przez niego negatywów

– pracę w kameralnej grupie uczestników i niezapomnianą przygodę

– opiekę merytoryczną i indywidualne konsultacje z zakresu selekcji i edycji zdjęć

– śniadania i obiadokolacje

– możliwość publikacji swoich fotografii na stronie 4PHOTO i w mediach społecznościowych

Cena nie obejmuje

– napojów

– posiłków w ciągu dnia

– transportu na miejsce warsztatów

– noclegów – pomagamy zorganizować nocleg na miejscu w gospodarstwach agroturystycznych znajdujących się w okolicach wsi Kruszyniany

„Zdjęć nie tworzy się tylko aparatem fotograficznym. Podczas tworzenia fotografii wykorzystujesz również wszystkie obrazy, które widziałeś, książki, które przeczytałeś, słyszane utwory muzyczne oraz ludzi, których kochałeś”

Ansel Adams

Polska Egzotyczna – Sabantuj: święto polskich Tatarów

Tatarzy kojarzą nam się często z Dalekim Wschodem lub zamierzchłą historią opisywaną barwnie przez Henryka Sienkiewicza. Niewiele osób słuchając o Tatarach myśli o konkretnych osobach, żywych tradycjach i bogatej współczesnej kulturze. Podlasie – kryjący w sobie wiele tajemnic zakątek Polski – raz do roku staje się stolicą tatarskiej kultury. W niewielkiej wiosce Kruszyniany, znajdującej się nieopodal granicy polsko-białoruskiej, odbywa się festiwal Sabantuj, na który zjeżdżają się nie tylko przedstawiciele tatarskiej mniejszości w Polsce, lecz także liczni goście z zagranicy.

Barwne stroje ludowe, tańce i tradycyjne śpiewy przeplatają się tu z zapachem pysznych potraw, a także hukiem armat, które grzmią w trakcie corocznej inscenizacji  bitwy pod Parkanami. Dzieje się dużo, a to idealne warunki na warsztaty fotografii reportażowej! Zapraszamy Was na niezwykłą przygodę fotograficzną z aparatem w ręku , gdzie oprócz warsztatu fotoreporterskiego będziecie mieli okazję zdobyć swoje pierwsze szlify w fotografii wielkoformatowej i od samego Radka Polaka uczyć się tajników dobrego portretu.

31 lipca

Przyjazd na miejsce, wspólna kolacja zapoznawcza, przegląd sprzętu fotograficznego, wykład Radka Polaka i przygotowanie merytoryczne.

1 sierpnia

Sesja zdjęciowa wczesnym świtem.

Po śniadaniu krótkie warsztaty fotografii wielkim formatem. To niezwykła okazja do poznania tej już dosyć zapomnianej techniki, którą w swojej pracy fotografa dokumentalisty często posługuje się Radek Polak. Każdy uczestnik warsztatów będzie miał szansę wykonać samodzielnie swoje zdjęcie wielkim formatem, a po warsztatach otrzyma skan negatywu.

W samo południe rozpoczęcie Sabantuj wspólną modlitwą pod meczetem – dla nas początek przygody z fotoreportażem, któremu poświęcimy resztę dnia.

Wieczorem podsumowanie pracy, czas na konsultacje indywidualne i zgranie materiałów.

2 sierpnia

Rano selekcja i edycja zdjęć, również indywidualne konsultacje z Radkiem, wspólne omówienie efektów naszej pracy.

Warsztaty zakończymy obiadem u naszych tatarskich gospodarzy.

Jak było w zeszłym roku?

RADEK POLAK

Urodzony w 1975 roku. Fotograf, absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej poznańskiej ASP. Wystawiał m.in. w Centrum Georges Pompidou w Paryżu, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie czy podczas Biennale Fotografii w Poznaniu. Portretuje osobistości sztuki i show-biznesu dla „Twojego Stylu”, „Elle”, „Vivy!” , „Gali”, „Przekroju”. Przed jego obiektywem stawali min. Władysław Bartoszewski, Wojciech Pszoniak, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn , Ingolf Wunder, Rafał Olejniczak, Krystyna Sienkiewicz, Janusz Gajos, Kazimierz Kutz, Ewan McGregor, Patrick Swayze i wielu innych.  Zrealizował kampanie reklamowe dla międzynarodowych jak i polski marek min. SAMSUNG, SHOWMAX, TMOBILE, ING BANK, BZWBK, PEUGOT, KAUFLAND, CASTORAMA, DBBANK,  BRW. LOT Polskie Linie Lotnicze i wielu innych. Otrzymał nagrodę w konkursie GrandFront  za najlepszą okładkę pisma lifestyle’owego. Była to okładka „Machiny” z Januszem Palikotem. Nagrodzony min honorowym wyróżnieniem International Photography Awards. W 2015 wydał książkę o Gruzji pt. „Gruziński Smak”.
Jako dokumentalista pracuje głownie w Gruzji , zajmuje się portretowaniem małych społeczności oraz tematem męskiej tożsamości.
Więcej o Radku na stronie: www.radekpolak.com

* zdjęcia wykorzystane do promocji wydarzenia powstały na zeszłorocznym festiwalu Sabantuj, autorem jest Radek Polak. Zdjęcia wykonano aparatem wielkoformatowym.